Categories
Stiri

Lista celor cu obrazul pătat

Deja știm tot ce trebuie să știm despre plagiatul lui Victor Ponta. Două comisii formate din oameni “cu nume” în lumea științifică românească au decis că Victor Ponta a plagiat. O a treia, formată din oameni a căror operă științifică poate fi pusă la îndoială, a decis, fără a analiza materialele ci doar pe baza unei decizii primite în plic, că Victor Ponta nu a plagiat.

Desigur, Victor Ponta susține că doar această comisie din urmă are un verdict corect, celelalte două verdicte fiind politice. Iar doamna ministru Ecaterina Andronescu îl susține.

Pentru a nu uita cine sunt cei care susțin că Victor Ponta nu a plagiat, care susțin că a copia cuvânt cu cuvânt 115 pagini din alți autori este corect și legal, iată lista celor opt membri ai Comisiei Naționale de Etică a Ministerului Educației (acestora li se adaugă doamna ministru care îi susține):

  1. Virgil Muraru – Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Maşini şi Instalaţii Destinate Agriculturii şi Industriei Alimentare – vmuraru@inma.ro 
  2. Doru Vladimir Puşcaşu – CEPROCIM – doru.puscasu@ceprocim.ro
  3. Nicolae Burnete – Universitatea Tehnică Cluj – nicolae.burnete@auto.utcluj.ro
  4. Petru Andea – Universitatea Politehnica din Timişoara – petru.andea@et.upt.ro
  5. Victor Stoica – Universitatea de Medicină şi Farmacie “Carol Davila” Bucureşti – nu am găsit adresa de e-mail
  6. Horia Iovu – Universitatea Politehnica din Bucureşti – iovu@tsocm.pub.ro
  7. Florin Ionescu – Steinbeis University Berlin – ionescu@htwg-konstanz.de
  8. Paul Dobrescu – Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative –  paul.dobrescu@comunicare.ro
  9. Ecaterina Andronescu – Ministerul Educației – ecaterina.andronescu@upb.ro, ecaterina.andronescu@senat.ro, ec_andronesc@yahoo.com

Dacă aveți timp și sunteți interesați de plagiatul lui Ponta, nu ezitați să folosiți adresele de e-mail de mai sus (mulțumesc Radu și Ovidiu) pentru a cere lămuriri de la cei nouă privind modul în care au ajuns la concluzia că a copia 115 pagini din alți autori este acceptabil. Eu le voi tot scrie până îmi vor răspunde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *